Konrad poleca - Aoi Bungaku

Posted by Konrad | Posted in , , | Posted on 21:55

Co tu ukrywać - lubię anime i to takie głupkowato-bijące. Jednak polecę coś zupełnie innego. Aoi Bungaku jest ekranizacją zbioru sześciu współczesnych opowiadań japońskich. Nie są one lekkie, ani zabawne, ale starają się poruszać ważne tematy.

Seria składa się z dwunastu odcinków podzielonych pomiędzy poszczególne opowiadania.

Info za www.anime-shinden.info gdzie można też obejrzeć serię z polskimi napisami.
1-4 „Ningen Shikaku” („No Longer Human”), autor Osamu Dazai
Wydana w 1948 roku nowela zawierająca wiele scen z życia Osamu Dazaia. Wkrótce po jej napisaniu autor popełnił samobójstwo. Uważa się więc, że jest to, w pewnym sensie, autobiografia i jednocześnie forma testamentu.

5-6 „Sakura no Mori no Mankai no Shita” („In the Forest, Under Cherries in Full Bloom”), autor Ango Sakaguchi
Choć początkowo wydaje się być baśnią dla dzieci, to szybko przeradza się w makabryczną opowieść o pięknie, zawiści i chorobliwej pasji.

7-8 „Kokoro”, autor Natsume Souseki
Najlepiej sprzedająca się nowela tego autora. Opisuje ona historię dwóch braci wspólnie mieszkających na stancji. Różnią się oni jak ogień i woda. Jeden jest istnym olbrzymem i poświęca się religii, a drugi to inteligentny, przeciętny student. Ich braterska miłość zostanie wystawiona na próbę przez piękną córkę właścicielki mieszkania.

9-10 „Hashire, Melos” („Run, Melos”), autor Osamu Dazai
Historia dwóch poróżnionych przyjaciół. Dopiero po latach wyjdzie na jaw co zaszło feralnego dnia, gdy jeden z nich nie dotrzymał ważnej obietnicy.

11-12. „Kumo no Ito” („The Spider's Thread”) oraz „Jigoku Hen” („Hell Screen”), autor Ryunosuke Akutagawa
Dwa osobne opowiadania stanowiące całość. Pierwsze z nich skupia się na bezlitosnym zabójcy. Jak łatwo przewidzieć trafi on do piekła. Drugie opowiada o malarzu, który postanawia stworzyć obraz piekła jako swoje największe dzieło i jednocześnie oznakę buntu przeciwko okrutnemu władcy.

Comments (2)

Grafika nie działa...

naprawdę? u mnie działa, ale zaraz zmienię na inną